Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / İlhan Beyazal Köşe Yazıları

Kategori Arşivi: İlhan Beyazal Köşe Yazıları

Türk Dış Politikasında İdealizm Ve Realizm

             İlhan Beyazal: Türkiye cumhuriyeti kuruluşu, işleyişi ve dönüşüm süreci, esas itibar ile idealist bir felsefe ile gerçekleştirilmiştir. 1.dünya savaşı akabinde Osmanlı imparatorluğunun dağılmasıyla ulus devlet refleksleri göstererek ortaya çıkması ve bu süreçler içerisinde idealist reformlar ile ortaya konular politikalar Türkiye’nin idealist politikalar kurgulandığının bir göstergesidir. Türkiye’nin kuruluşunun akabinde dış politikasının karakteristik özellikleri de idealist bir ... Devamını Oku »

YÜZÜNCÜ YILDA ERMENİ SORUNU

Osmanlı imparatorluğunun son dönemleri bütün imparatorluk halkı için son derece vahim dönemlerin olduğu ,hem imparatorluğun hem de imparatorluk halklarının hafızalarında ve vicdanlarından derin izler bırakacak hadiselerin cereyan ettiği dönemler olarak tarihe geçti. Bu süreç de yaşanılanlar Türk ve Ermeni halkları arasında bugün dahi varlığını koruyan önemli siyasal çatışmaların kaynağını oluşturmaktadır. Fransız İhtilal i ile beraber ortaya çıkan “Milliyetçilik” fikri İmparatorlukların ... Devamını Oku »

Uluslaşma Sürecinde Türkiye

“Her medeniyetin tarihi bir geçmişi  ve yapısında  bulunan unsurların oluşturduğu bir dış yüzü vardır.Buna bağlı olarak efsaneler oluşturan insanlar Allahın yaptığı dünyaya karşı  insanın yaptığı dünya dan ibarettir.Yani insanın tarihe karşı yaptığı bir tarihtir.Tarihsel gerçekliği yoktur fakat insanın idealinin  konusudur. Gerçekliği yoktur ancak hakikatlere sahiptir. Tarihin aksine gerçek fakat hakikat değildir”. Diyordu ünlü İranlı sosyolog Ali Şeriati. Modern dünya’da, imparatorlukların ... Devamını Oku »

Düzenin Yabancılaşması

Genç USTAD İstanbul Koordinatörü : Yapılan değerlendirmeler gösteriyor ki Türkiye de sağ sol, sol da sağ özellikleri taşımaktadır Batılılaşma, batı toplumuna girme “sivil toplum” yaratma çabaları kökü dışarı da ,yani kökü batı kapitalizmin de olan ve mevcut yerli üretim düzeninden kopuk ya da onunla bir türlü tamamlaşamayan bir “kültür devrimi” dir.  İdris küçükömer Batılılaşmayı bu şekilde açıklamıştır. Osmanlı bürokratları ile ... Devamını Oku »

Betmatik Casinometropol Bets10 Pokerklas restbet
Dzenleme alidalmis.tk